Preskočiť na hlavné menu


Hlavná stránkaok magazín Krása a welness Čerstvé šťavy majú krátku životnosť

Čerstvé šťavy majú krátku životnosť

Kategória: Zdravá strava

Pridané: 30. 12. 2013

Autor: mkr

Ak necháme takúto šťavu v teple, začne o chvíľu kvasiť. Dokonca aj v chlade vydrží len niekoľko dní.

Ak ide o hroznovú šťavu, môže pri riadenom kvasení postupne vzniknúť až burčiak. Ide o proces, na ktorý už pomaly zabúdame, pretože v obchodoch sa stretávame s potravinami s dlhšou trvanlivosťou. Výrobcovia štiav a muštov ich väčšinou pasterizujú. Je to úprava podobná domácemu zaváraniu, ale o niečo šetrnejša. Rôzna môže byť aj forma balenia - či ide o tradičnú sklenenú fľašu alebo tetrapakovú krabicu, ani jedno nám nezaručí, že ide o čistú ovocnú šťavu.

Pri nákupe džúsov treba dávať dobrý pozor. Len tak môžete kúpiť naozaj to, čo chcete, či už ide o osviežujúcu limonádu alebo mušt zo skutočného ovocia. Ani oznam, že ide o stopercentný nemusí znamenať, že je tam práve stopercentný obsah ovocia, ale napríklad to, že ide o zvýhodnené balenie. Najlepším vodítkom by vždy malo byť zloženie produktu.
K ovociu majú najbližšie takzvané fresh džúsy. Ide o čerstvé, za studena vylisované ovocie alebo zeleninu, ktoré neobsahuje pridaný cukor ani konzervanty a nepasterizuje sa. Aj tu platí rovnica, že čím skôr po vylisovaní tieto džúsy vypijeme, tím viac vitamínov a antioxidantov z nich prijmeme.

Ak máte prístup k dostatku čerstvého ovocia, ľahko si vyrobíte čerstvú šťavu aj doma. Zároveň však treba brať do úvahy skutočnosť, že nie každé ovocie je vhodné na prípravu domácich fresh nápojov. Napríklad pri jablkách platí, že na liter šťavy budete potrebovať okolo dvoch kilogramov jabĺk. Presné množstvo závisí od ich odrody a výkonnosti odšťavovača. V prípade ovocia so suchšou dužinou môže byť výťažku ešte menej.

Ďalšou z možností je odviezť ovocie do muštárne. To sa však oplatí len pri väčšom množstve, a aj tu treba dávať pozor na to, že nepasterizovaná šťava rýchlo podlieha skaze.

Facebook

Twitter

Späť na zoznam

  • Poslať odkaz známemu
0850 166 5100850 166 556