Preskočiť na hlavné menu


Hlavná stránkaok magazín Trendy Chuť na sladké máme už od narodenia

Chuť na sladké máme už od narodenia

Kategória: Zdravá strava

Pridané: 30. 12. 2013

Autor: mkr

Vyhnúť sa rôznym druhom sladkostí a pochúťok práve v tomto období je doslova nadľudský výkon, často za hranicou uskutočniteľnosti.

Odborníci pritom odhadli, že cukor by mal tvoriť len asi 10 percent nášho denného energetického príjmu. V praxi to znamená asi 50 gramov. Od začiatku vianočnej ponuky však vidíme v obchodných centrách ešte viac cukroviniek a pochúťok rôzneho druhu ako počas ostatných mesiacov v roku. Práve toto obdobie je časom, kedy by sme si mali dávať na sladkosti zvýšený pozor.

Podľa vedcov si chuť na sladké nesieme so sebou už od narodenia. Aj materské mlieko je sladké a to je prvá chuť, ktorú sme na tomto svete okúsili. Neskôr vidíme v sladkú odmenu, radosť, uspokojenie. Pozor však na viaceré riziká, ktoré sa práve so sladkosťami spájajú. 
Medzi najhoršie návyky patrí zaháňanie hladu kalorickými koláčikmi. Jednoduché cukry, napríklad keksy, zákusky alebo cukríky, rýchlo vyženú hladinu cukru smerom nahor, tá však potom veľmi rýchlo klesne. Spolu s tým sa zhorší koncentrácia, nastúpi podráždenie a únava. Pocit hladu sa vráti a spolu s ním aj ďalšia neodbytná chuť na sladké. Vytvára sa tak začarovaný kruh.

Cukor by sme pritom nemali načisto vylúčiť zo svojho jedálneho lístka. Skúste ovocie, sušené plody či orechy. Na raňajky si dajte celozrnný chlieb s čerstvou zeleninou a syrom. Prípadne si pripravte ovsené vločky s jogurtom. Ak ste nestihli obedovať, dajte si hrsť orieškov so sušeným ovocím a ak príde neodvratná chuť na sladké, zažeňte ju kvalitnou horúcou čokoládou.

Facebook

Twitter

Späť na zoznam

  • Poslať odkaz známemu
0850 166 5100850 166 556